Van egy betegség, amelyet az orvosok a civilizáció újabb ártalmaként emlegetnek – ez a száraz szem tünetcsoport. A jelenség közvetlen kiváltó oka a könny mennyiségének csökkenése, esetleg összetételének megváltozása. A könnynek számos élettani feladata közül például a szaruhártya nedvesen tartását, a fertőző és a mechanikai sérüléseket okozó anyagok kimosását, antibakteriális és antivirális összetételét, nem utolsó sorban pedig optikai szerepét kell megemlíteni, ha erről a kellemetlen és egyre többeket érintő tünetről beszélünk. Amikor ezeket a funkciókat a könny valamilyen okból nem tudja ellátni, szemünket kezdetben csak zavaróan, később azonban egyre ártalmasabban száraznak érezzük.
A kiváltó okokat – mint a civilizációs betegségek esetén általában – mai életformánkban kell keresnünk. A számítógép monitorjának vagy a televízió képernyőjének huzamos nézése és a hosszas autóvezetés egyaránt olyan élethelyzet, amikor a kelleténél kevesebbet pislogunk. Ezek a tevékenységek csökkentik a könny termelődésének mértékét. A környezetünkben levő por, a minket érő UV-sugárzás és a légkondicionálás mind-mind erősíti ezt a folyamatot. Azok is veszélyeztetettek, akik keveset alszanak, antidepresszáns vagy vízhajtó gyógyszereket szednek, általános A-vitamin-hiányban vagy valamilyen autoimmun betegségben szenvednek. A negyvenöt évesnél idősebb korosztály a hormonális változások miatt érintett.
Eleinte nem is tudatosul bennünk, hogy baj van. Arra panaszkodunk, hogy bevörösödik, esetleg fáj is a szemünk, de valójában szinte senki sincs tisztában azzal, hogy a csökkent mértékű könnytermelés áll ezeknek a tüneteknek a hátterében. Márpedig ha nem kezeljük ki a bajt, tartós szembetegségek kialakulásával fizethetünk érte.
A megoldás ideális esetben az életformaváltásban rejlik. Alkalmat kell teremteni szemünknek a regenerálódásra, lehetőség szerint kerülni kell a kiváltó okokat. Ha ez nem oldható meg, vagy nem segít, műkönnyel kell pótolni szervezetünk hiányos könnytermelését. Ilyen készítmények természetesen Magyarországon is kaphatóak.
Forrás: Sulinet – Élet és Tudomány / (Sz. M.)
V
i
l
á
g
ú
j
d
o
n
s
á
g
a
z
ü
z
l
e
t
ü
n
k
b
e
n
!
T
e
r
v
e
z
z
m
a
g
a
d
n
a
k
e
g
y
e
d
i
R
a
y
-
B
a
n
v
a
g
y
O
a
k
l
e
y
s
z
e
m
ü
v
e
g
e
t
L
é
g
y
e
g
y
e
d
i
!